OSLO

Friday, November 20, 2015


Kuigi Viikingimaa pealinn on terves maailmas eelkõige kuulsust kogunud oma kalliduse poolest, hingab Oslo täiesti omas rütmis. Olles suuruse poolest sarnane Tallinnale, on Oslo samuti ootamatult kodune ning lihtsalt ja arusaadavalt mõistetav. Kõik, mida enda ümber tänavatel ringi liikudes on näha, ongi reaalne. Ei ole mingeid ilmselgeid pettekujutelmaid turistide lollitamiseks või üle enda varju hüppamist - nii on, nagu elu käib! Muidugi kumab linnapildist läbi ka inimeste jõukus, seda nii hoonete korrashoiust ja stiilist, ringisõitvatest uhketest autodest (Tesla siin ja Tesla seal) kui ka sellest, kui hoolitsetud, stiilsed ja uskumatult ilusad on sealsed inimesed. Ilmselgelt ei ole vanajumal heade geenide jagamisel norrakate puhul end sugugi tagasi hoidnud. Kuid ometi ei tekita see mingeid vastakaid või negatiivseid emotsioone, vaid paneb pigem ahhetama või ajendab omamoodi sügavalt mõttesse jääma, kuna see kõik tundub omal õigel kohal olevat ja kokku sobivat. Oslo ei hiilga uskumatute aastasadu vanade ajalooliste vaatamisväärsustega, kuid pigem lummab oma lihtsuse, elegantsuse, efektse ja modernse lähenemisega asjadele. 

Even though Oslo has become famous mainly for its high price range, there is so much more to the lovely nordic capital than you might first think. Oslo breathes in its own way, making you feel warm and welcome, as if you had just come back home. When walking the streets, everything surrounding you seems to just be in the right place and fit together. There are no exaggerated illusions to trick the tourists, nor is there a feeling that the city is trying to jump over its own shadow in order to create a brilliant first impression. You get what you see and I must say, at times it can be a bit unbelievable. Without a doubt you can feel the wealth of the country when looking around you, no matter if it is the classy and beautiful houses, the fancy cars (Tesla here and Tesla there) or the gorgeous and stylish people, who clearly take good care of themselves. It seems that someone up there was certainly generous with the Norwegians when handing out the good genes. Nonetheless, it does not make you feel ambivalent or negative towards it all, because it just seems to work well and be natural. Oslo does not stand out with any obvious historic sights that are centuries old, but it fascinates with its simplicity, elegancy and its modern take on life.  

Kuna Oslo on võrdlemisi väike pealinn, on seal väga lihtne jalgsi ringi liikuda. Nagu siiani kombeks on olnud, otsisin ka sel korral endale väikese kaardi, kuhu märkisin eelnevalt või jooksvalt ära kõik need objektid, mida silm ihkaks näha. Ja nõnda saigi linn põhjalikult läbi käidud. Oslo ilusatel tänavatel loogeldes jäi kuidagi eriti silma see lihtne, kuid samas ääretult elegantne ja skandinaavialik arhitektuur, mis mulle eriti meeltmööda on. Jalutada tuleks kesklinnale lisaks kindlasti nii luksuslikus Majorstueni  kui ka imeilusas Frogneri linnaosas, kus kaamerasilm tahaks peaaegu igat tänavanurka, maja või viimaste kombinatsiooni jäädvustada. Unustada ei tohiks ka suurejoonelist ooperit! Erinevate vahvate pubide-baaride külastamiseks sobib ideaalselt tudengite alaks tituleeritud Grünerlokka. Samuti on kohustuslikuks vaatamisväärsuseks Frogner'i park koos Vigelandi skulptuuriparkiga ning Aker Brygge koos oma sadamakai ning vana kindlusega. Kuigi Aker Brygge tundub päeval olevat selline tüüpiline mereäärne popp koht, täidetuna lugematul arvul erinevate restoranide, butiikide ning galeriidega, ärkab see paik õhtu ning pimeduse saabudes maagiliselt ellu, jättes meeltesse kustumatu jälje. Peamiseks põhjuseks sellele on asjaolu, et Oslo inimestel ei ole kombeks õhtuti kontoritest lahkudes tulesid välja lülitada ning nõnda säravadki modernsed klaashooned, mis omavahel mitmete sillakeste ja teede abil ühendatud, just nagu säraküünlad vana-aasta õhtul.   

As Oslo is a relatively small capital, it makes it very easy to discover it on foot. Ever since my first travels, it has become a custom to fetch a free map from a tourist office and mark all the places I want to visit beforehand. That makes it easier to effectively cover all the important areas in a limited amount of time.  The first thing that caugh my attention when walking the streets was the simple, yet elegant and throughrougly scandinavian architecture, which is exactly my cup of tea. In addition to the centre, you should definitely look out the luxurious Majorstuen and gorgeous Frogner boroughs. The latter made me take out my camera almost on every step I took, whether there was a beautiful street corner, a house or a combination of those two. I also cannot forget the amazing Opera building. If you are more up to visiting some hip and cool places, you should check out the Grünerlokka borough, more knowns as the former working class and student district. A mandatory tourist attraction is definitely the Frogner park alongside the Vigeland sculpture park. Also Aker Brygge with its harbour and fortress. During the daytime Aker Brygge seems to be just another popular place next to the sea, filled with numerous restaurants, boutiques and galleries, but when the sun sets, it simply comes alive! The reason behind it lies in the Norwegian office worker's weird habit of not shutting off the light when leaving the offices in the evening. And that is why the modern glass buildings light up just like the sky on the new years eve. 

 


   

Heaks võimaluseks Osloga tutvumise puhul on ühistranspordi kaardi ehk reisekort'i soetamine, mida saab kasutada nii trammi, bussi, metroo kui ka praamidega. Kaardi hinnakirja leiab siit. Viimane on suurepärane võimalus teha väike ringreis lähedal asuvatele imearmsate värviliste majakestega täidetud saartele. Samuti saab sel moel mugavalt ligi kuulsale Holmenkolleni staadionile ning ümbritsevatele matkaradadele. See on ka üks nendest asjadest, mis mulle Oslo puhul meeletult meeldis: kerge on olla osa linnamelust ning kõikidest sellega seotud hüvedest, kuid soovi korral saab vähese ajakuluga minna rohelusse ning seal liikudes meeli puhastada. Hämmastav on ka näha, kui aktiivsed ja liikuvad sealsed inimesed on, hoolimata vanusest. Ilmselt oli ka minu reisi üks tipphetki teekond Holmenkollenini, mille jooksul muutusid linnamajad sujuvalt üle kenadeks muinasjutulisteks mägimajakesteks ning vaade silme ees laiuvale linnale ning merele aina kaunimaks. Päikselise ilma ajal on antud retk lihtsalt maagiline!

A good way to get around Oslo is purchasing the public transport card, in Norwegian called Reisekort. Owning the card lets you use the trams, buses, metro and also the ferries. The latter gives you an excellent chance to have a small roundtrip around the small islands filled with cute and colourful (summer)houses. And if you want to walk around some of the islands, maybe even have a picnic on the weekend, just hop off and enjoy it, as the ferries run regularly. The public transport (metro) also takes all the people up to the hills to explore the famous Holmenkollen sports arena and the many hiking trails nearby. It was amazing to see how active the locals are, no matter the age or weather. But if you want to see something really beautiful, take a ride up to the Holmenkollen on a sunny day and let Oslo just broaden up right in front of your eyes. It only takes a small trip to be a part of something beautiful. Kokkuvõttes võib öelda aga nendele, kellel reis Oslosse on plaanis, järgmist:
- jaluta julgelt Oslos ringi ilma kaarti pingsalt jälgimata ning naudi seda, mida linnal on pakkuda
- proovi kindlasti nende versiooni kaneelirullidest ehk kanelbolle't
- kui sinu eelarve on piiratud, proovi seal alkoholist hoiduda. Väljas käies on õlu (sealne odavaim alkohoolne jook) hinnaks keskmiselt 10€. Kuid see-eest on paljudes kohtades suur valik erinevaid õlusorte. Kokteilisõpradele soovitan külastada mõnusalt Hawaii-teemalist Aku-Aku Tiki baari, mis suure tõenäosusega nädalapäevast hoolimata rahvast pungil täis on. Need, kellele meeldivad pisut teistmoodi pubid ning Packmani-laadsed mänguautomaadid, külastagu kindlasti Tilti mängubaari.
- kui sulle õlu ei maitse, soovitan proovida Bulmersi nimelist siidrit. See jääb enam-vähem õluga samasse 
- paljudes pubides algab vanusepiirang 23. eluaastast - hoia dokument enda ligidal
- ja see on tõsi, toidupoodide hinnad ajavad esmapilgul poodi sattudes peaaegu et hauda, seega planeeri oma ostud hoolikalt ning kui sinu majutus võimaldab, tee ise süüa. Või uuri eelnevalt, milliseid madalama hinnaklassiga toidukohti teised internetis soovitavad.
- Tallinnast viib mõistliku hinnaga Oslosse Norwegian Air või Ryan Air, seda eriti veel käsipagasiga sõites. Norwegian pakub aga lennukis tasuta WIFI't ning lennukisse astudes ei ole sugugi tunda, et tegu oleks nii-nimetatud odavlennufirmaga
Gardermoen lennujaamast tasub kesklinna sõitmiseks palju reklaamitud Flytoget lennujaama ekspressrongi asemel valida rahvuslik rongikompanii NSB, mis viib sind kohale poole odavama hinnaga (90 NOK). Rygge lennujaama ja Oslo vahel opereerib spetsiaalne Flybussen buss, mis kohandab enda väljumisaegu vastavalt Ryan Air'i väljuvate või saabuvate lendudega. Kui sul juhtub olema kehtiv ISIC kaart, siis tuleks seda kindlasti bussijuhile ka näidata - saab tudengisoodustust! 

Igatahes võib öelda, et Oslo jättis minusse tõesti sügava jälje ning soovi peagi tagasi minna. Enne peab muidugi rahakott pisut kosuma, hehe! 

Kui Teil juhtub olema veel küsimusi või enda soovitusi, andke sellest kommentaarina märku! 

To sum up, here are some tips in case you plan to visit Oslo anytime soon:
- dare to walk around the city without precisely following the map and enjoy the secret wonders the city has to offer
- you must try out their take on the cinnamon bun - kanelbolle
- if your budget is limited, try to stay away from alcohol. In most bars the beer (the cheapes alcoholic drink) costs around 10€ a bottle. But most places seem to have a decent selection of various beer types, which should compensate the price factor a little bit. If you are a fan of coctails, go and check out hawaiian-style Aku-Aku Tiki bar. But be aware, it might be packed with people, no matter the day. And if you happen to be more for bars that offer fun entertainment (like Packman game automats), check out Tilt bar. 
- in many places the age limit starts from 23 - so keep your ID handy.
- Norwegian Air offers great prices for flight tickets, especially if you are used to travelling with hand luggage, hehe! And there is also WIFI on board - beat that, right?
- Getting from the Gardermoen airport to Oslo, I recommend to take the national railway company NSB rather than the Flytoget Airport Express, as the latter is half more expensive. 

If you have any more questions or tips, let me know in the comment section!


You Might Also Like

0 comments